NADWZROCZNOŚĆ

Nadwzroczność (ang. hypermetropia, hyperopia) polega na ogniskowaniu przez układ optyczny oka równoległych promieni świetlnych za siatkówką. Może to być spowodowane zbyt słabą mocą łamiącą układu optycznego lub zbyt krótką gałką oczną. W zależności od wielkości wady wyróżnia się nadwzroczność małą (do 2,5D), średnią (2,5D do 6,0D) lub dużą (ponad 6,0D). U małych dzieci oczy zazwyczaj są nadwzroczne, co wiąże się z bardziej kulistym kształtem soczewki. Jest to nadwzroczność fizjologiczna, która zmniejsza się wraz ze wzrostem gałki ocznej. U osób starszych, po 70. roku życia, można obserwować nadwzroczność starczą wywołaną przez zmianę współczynnika załamywania światła przez soczewkę. Nie przekracza ona zwykle 2,5D.

Oko z nadwzrocznością źle widzi w dal i z bliska, gdyż zawsze obraz jest zogniskowany za siatkówką oka. Osoba młoda z niedużą nadwzrocznością może ją wyrównać przez stałe napięcie akomodacji, zarówno przy patrzeniu w dal, jak i (tym większe) przy patrzeniu z bliska. Łączy się to jednak ze zmęczeniem oczu, bólami oczu i głowy, łzawieniem, a niekiedy, u dzieci, z zezem zbieżnym. Duża nadwzroczność obu oczu może powodować obuoczne niedowidzenie.

Jak lekarz stawua diagnozę?

Lekarz może wykryć wadę refrakcji za pomocą specjalistycznych badań: skiaskopii lub refraktometrii. U dzieci badania te muszą być poprzedzone porażeniem możliwości akomodowania, czyli porażeniem mięśnia rzęskowego (tzw. stan cykloplegii). Uzyskuje się je przez podanie do oczu krótko działających kropli 1% tropikamid albo, u młodszych dzieci, długo działającej atropiny. Badanie refrakcji u dzieci powinno być powtarzane raz w roku, gdyż moc łamiąca ich rogówek i soczewek się zmienia.

Sposoby leczenia

Nadwzroczność koryguje się soczewkami skupiającymi o znaku plus (+) w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. U osób dorosłych można wykonać operacje refrakcyjne, które polegają na modelowaniu rogówki za pomocą energii odpowiedniego typu lasera. U małych dzieci bez zaburzeń widzenia i zeza mała nadwzroczność nie wymaga korygowania, wskazana jest jedynie okresowa kontrola okulistyczna.